کد خبر: 155015
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۹

مدتی هست که شرکت‌های خودروسازی اتومبیل‌هایی را تولید می‌کنند که به جای آینه، دوربین در آن‌ها تعبیه شده و دید بهتری از اطراف را برای راننده فراهم می‌کنند.

به گزارش اخبار خودرو ،  BMW در نمایشگاه CES 2016 یک طرح مفهومی از اتومبیل جدیدی را معرفی کرده که ضمن داشتن دوربین به جای آینه، نقطه‌های کور را هم پوشش می‌دهد و در صورت لزوم، در مورد خطر تصادف به راننده هشدار می‌دهد.

[caption id="attachment_155016" align="aligncenter" width="600"]BMW i8 مجهز به دوربین پانوراما BMW i8 مجهز به دوربین پانوراما[/caption]

این اتومبیل جدید فعلا با نام BMW i8 شناخته می‌شود و به جای آینه، چهار دوربین دیجیتال در آن کار شده است؛ دو تا در طرفین و در محل آینه‌های کناری و دو تا هم روی شیشه‌ی عقب اتومبیل که به دید پشت تسلط دارند. این شرکت قبلا هم حرف از تعبیه‌ی تکنولوژی‌ پیشرفته، مانند سیستم AirTouch، در اتومبیل‌های بعدی خود زده بود.

دوربین‌های عقبی از نوع سه‌بعدی (Stereoscopic Cameras) هستند.

طراحی سیستم جدید به نحوی است که مواردی از قبیل روشن شدن چراغ خطر یا راهنمای اتومبیل‌های کناری یا سرعت زیاد ماشینی که به شما نزدیک می‌شود را تشخیص داده و به رانند هشدار می‌دهد.

تصاویر هر چهار دوربین با هم ادغام می‌شود و در مقابل دید راننده به صورت یک تصویر پانوراما (دید ۳۶۰ درجه) روی یک صفحه‌ی ال سی دی (LCD) که کمی بزرگ‌تر از آینه‌ است و در همان محل آینه‌ی پشتی نصب شده، نمایش داده می‌شود. به این ترتیب رانندگی، عوض کردن لاین و پارک کردن برای راننده آسان‌تر و کم‌خطرتر می‌شود.

یک مشکل بزرگ آینه‌های کناری این بود که محدوده‌هایی را در طرفین ماشین پوشش نمی‌دادند. این محدوده‌ها نقطه‌ی کور نامیده می‌شود. ولی دوربین‌های کار شده در سیستم جدید، تمام این محدوده‌ها را پوشش می‌دهند و نقطه‌ای از دید راننده پنهان نمی‌ماند؛ به این ترتیب خطر تصادف تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

[caption id="attachment_155017" align="aligncenter" width="600"]BMW i8 مجهز به دوربین پانوراما BMW i8 مجهز به دوربین پانوراما[/caption]

دوربین‌های کناری با استانداردهای ایرودینامیکی ساخته شده‌اند تا حداقل اصطکاک را با هوا داشته باشند. طراحی سیستم جدید به نحوی است که مواردی از قبیل روشن شدن چراغ خطر یا راهنمای اتومبیل‌های کناری یا سرعت زیاد ماشینی که به شما نزدیک می‌شود را تشخیص داده و به رانند هشدار می‌دهد.

دوربین‌های کناری با استانداردهای ایرودینامیکی ساخته شده‌اند تا حداقل اصطکاک را با هوا داشته باشند.

باران و برف، دید این دوربین‌ها را مختل نمی‌کنند. در ساخت آن‌ها از Gorilla Glass استفاده شده و المنت گرماده دارند که برف و یخ را ذوب می‌کند.

در حالی که طرح فعلی در حد کانسپت است اما شرکت BMW تخمین می‌زند که به زودی تمام اتومبیل‌های آینده مجهز به سیستم «دوربین به جای آینه» خواهند بود.

اتومبیل BMW i8 بعد از دریافت مجوز، در سال ۲۰۱۶ در خیابان‌های اروپا و سال بعدش در خیابان‌های آمریکا تست خواهد شد.

 [aparat]YZu76[/aparat]

 منبع : مجله دیجی کالا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

آخرین اخبار

بین الملل