وانت کارا 2000

این وانت که در دو مدل تک‌ و دو کابین عرضه می‌شود، از سطح آلایندگی و مصرف سوخت مناسبی برخوردار است. بالا بودن توان و گشتاور موتور سری ۴G این خودرو از ویژگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود. کارا ۲۰۰۰ به سیستم ترمز ABS و EBD و دو کیسه هوای ایمنی نیز مجهز است

به گزارش «اخبار خودرو»، فروش نقدی و اعتباری آبان‌ماه خودرو وانت کارا تک‌کابین و دوکابین صرفا به‌صورت اینترنتی (به دو نشانی iranecar.com و Bahman.iranecar.com) و به تعداد محدود از ابتدای ماه جاری آغاز شده و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد. 

شرکت بهمن‌موتور با هدف جلوگیری از ثبت نام واسطه‌ها و افزایش امکان ثبت‌نام برای مصرف‌کننده نهایی خودرو، فیلترهایی را مطابق شرایط مندرج در قواعد و ضوابط بخشنامه قرار داده است که در صورت ثبت نام مغایر با آن، ثبت نام مشتری از سوی این شرکت به‌صورت یک‌طرفه ابطال و وجه پرداختی مسترد خواهد شد.  

گفتنی است وانت کارا۲۰۰۰ توانسته است سهم مناسبی از ناوگان حمل‌ونقل داخلی و همچنین بخش عمده‌ای از خودروهای سازمان‌ها و ارگان‌ها را به خود اختصاص دهد. در همین راستا، شرکت بهمن‌موتور صدها دستگاه از این محصول را نیز به سازمان‌ها و ارگان‌ها تحویل داده است.

مشخصات کلی کارا ۲۰۰۰cc

این خودرو که در دو مدل تک‌ و دو کابین عرضه می‌شود، از سطح آلایندگی و مصرف سوخت مناسبی برخوردار است؛ بالا بودن توان و گشتاور موتور سری ۴G این خودرو از ویژگی‌های مثبت آن محسوب می‌شود.

این موتور ۴ سیلندر و ۱۶ سوپاپ که ساخت شرکت DAE چین با طراحی میتسوبیشی ژاپن است با حجم ۲۰۰۰ سی‌سی، ۱۲۵ اسب بخار قدرت و ۱۶۵ نیوتن‌متر گشتاور دارد و مصرف سوخت آن ۸.۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر با سطح آلایندگی یورو۴ است. 

نکته قابل اتکای این پیشرانه در مقایسه با موتور مزدا، ۲۰ درصد توان بالاتر، ۱۰ درصد گشتاور بیشتر و ۲۰ درصد مصرف سوخت کمتر نسبت به موتور مزداست که از امتیازات آن محسوب می‌شود.

ضمن این‌که کارا ۲۰۰۰ به سیستم ترمز ABS و EBD و کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشین نیز مجهز است. در هفته‌های گذشته که سازمان ملی استاندارد سه مدل از خودروهای سبک باری بهمن‌موتور را در لیست خودروهای فاقد ۶ استاندارد جدید قرار داد، برخی تصور کردند کارا ۲۰۰۰ نیز در تیررس ممنوعیت تولید است اما یکی از مدیران گروه خودروسازی بهمن اعلام کرد سه مدل خودرویی که استاندارد توقف تولید آن را اعلام کرده است – یعنی وانت تک‌کابین و دوکابین مزدا و کارا ۱۷۰۰بنزینی و دوگانه‌سوز خطوط تولیدشان قبلا از سوی این شرکت متوقف شده و دیگر تولید نخواهند شد. اما کارا ۲۰۰۰ از استانداردهای لازم برخوردار است و تولیدش ادامه دارد.

استانداردهای کارا

این خودرو در سال‌های اخیر موفق به دریافت استاندارد یورو۴ و همچنین انجام تست های نویز و بخارات بنزین در آزمایشگاه موسسه استاندارد ایران شده است. ضمن این‌که یک دستگاه از این خودرو به شرکت TUV کشور چک جهت انجام تست EMC ارسال شده و هماهنگی لازم به منظور تست سیستم ایربگ توسط شرکت CONTINETAL در کشور آلمان انجام شده است.

از سوی دیگر آزمون های تکمیلی خودرو در آزمایشگاه های شرکت ایتراک و ایپکو و آماده‌سازی ۶ دستگاه خودرو برای تست های COP انجام شده است. موتور ۴G۹۴S امکان ارتقا به استاندارد یورو۵ را هم دارد.

با توجه به توان مناسب این موتور، امکان استفاده آن روی محصولات دیگر شرکت بهمن‌موتور وجود دارد و امکان تجهیز این موتور به سیستم دوگانه‌سوز CNG از دیگر قابلیت های این موتور به شمار می‌آید.

جایگزین مناسب وانت مزدا 

کارا خودرویی است که در کلاس خودروهای کار قرار می‌گیرد. این خودرو که توسط بهمن‌موتور عرضه می‌شود، بر اساس پلت‌فرم مزدا وانت تولید شده است و می‌توان گفت نسخه به‌روزسانی شده مزدا محسوب می‌شود که بهمن‌موتور آن را به عنوان جایگزین وانت مزدا معرفی کرد.

وانت کارا با دو موتور ۱۷۰۰ سی‌سی و ۲۰۰۰ سی‌سی تولید می‌شد که به ترتیب به نام‌های کارا ۱۷۰۰ و کارا ۲۰۰۰ نام گرفته بودند. هر یک از این موتورها شامل نسخه تک‌کابین و دوکابین هستند.

گروه بهمن، تولید وانت کارا در مدل ۱۷۰۰ را پیشتر متوقف کرده است. سیستم گیربکس به‌کاررفته در تمام نسخه‌ها، ۵ سرعته دستی است. همچنین این خودرو دارای استاندارد آلایندگی یورو۴ است. کمپرسور مکانیکی با گاز R۱۳۴a و سیستم تهویه مطبوع از دیگر تجهیزات به‌کاررفته در وانت کارا هستند.

این وانت با قیمتی مناسب پاسخگوی نیاز مشتریان است. طراحی بدنه خودرو کارا گرچه یادآور شکل و شمایل وانت خوشنام مزداست، اما با تغییراتی در بخش رام اصلی شاسی، تقویت کفی و بهبود بخش‌های دیگر بدنه برای افزایش استحکام همراه بوده است.

طراحی داخلی نیز زیباتر شده و از دو ایربگ برای ارتقای سطح ایمنی سرنشینان بهره گرفته شده است. موتور این محصول از قدرت و تکنولوژی روز برخوردار است. از دیگر مزایای این خودرو می‌توان به افزایش ایمنی و رفاه سرنشینان اشاره کرد.

موتور چینی‌ ژاپنی

شرکت بهمن‌موتور به دلایلی بسیاری که در ادامه به ذکر آن‌ها خواهیم پرداخت، تصمیم به جایگزینی موتور این خودرو با نمونه‌ای توجیه‌پذیر کرد. نمونه‌ای که علاوه بر حفظ و ارتقای کیفیت، قیمت این خودرو را هم دستخوش تغییرات چندانی نکند و ویژگی‌ رقابتی بودن آن را از بین نبرد.

شرکت عصر بهمن، چند شرکت تولیدکننده موتور و چندین نمونه موتور را به‌منظور جایگزینی به بهمن‌موتور معرفی کرد که پس از بررسی نمونه نهایی، موتور شرکت DAE  چین (شریک تجاری شرکت میتسوبیشی ژاپن) معرفی شد که در مقایسه با موتور مزدا، موتور جدید ۲۰درصد توان بالاتر و ۱۰ درصد گشتاور بیشتری دارد و نسبت به موتور مزدا از ۲۰ درصد مصرف سوخت کمتری برخوردار است.

با توجه به مشخصات موتور و گیربکس DAE تغییراتی چون طراحی و ساخت رام اصلی شاسی و همچنین فیکسچرهای جدید خطوط تولید شاسی، تغییرات مربوط به کفی اتاق، طراحی الحاقی کفی و قالب برش جدید، طراحی و قالب سازی نمونه فن برقی به همراه بادگیر جدید، طراحی دسته‌سیم موتور و دسته‌سیم اصلی خودرو و طراحی براکت جدید کمپرسور کولرتغییراتی برای خودرو انجام شده است. ضمن این‌که این خودرو با تغییراتی در زمینه طراحی براکت های مربوط به دسته موتور، رابط گیربکس و پایه نگهدارنده مانی‌فولد هوای موتور، طراحی گاردان جدید با توجه به افزایش توان و گشتاور در موتور، طراحی و ساخت قالب اتصال میل فرمان، طراحی سیستم اگزوز و کاتالیست و ساخت فیکسچرهای تولید سیستم اگزوز، طراحی داکت هوای ورودی موتور و هماهنگی برای به‌روزرسانی دستگاه های عیب یاب موتور در سیستم خدمات پس از فروش همراه بوده است.

مدیر وقت پروژه جایگزینی موتور وانت مزدا در همان زمان از مونتاژ این موتور در داخل کشور خبر داده و گفته بود: «تولید چند مدل مختلف از این موتور در گروه بهمن امکان‌پذیر شده است که شرایط به‌کارگیری روی سایر خودروهای باری گروه بهمن را نیز دارند.» وی همچنین امکان ساخت داخل و جایگزینی قطعات در مراحل ساخت و مونتاژ موتور را از مزایای راه اندازی این خط تولید بر شمرده و گفته بود: «این موتور جزو موتورهای طراحی‌شده سری ۹ میتسوبیشی ژاپن به شمار می‌آید که در‌حال‌حاضر به عنوان به‌روزترین موتور تولیدی شرکت DAE محسوب می‌شود.»

دلایل جایگزینی موتور وانت مزدا

بهمن‌موتور با جایگزینی موتور این خودرو اهداف بسیاری را دنبال کرد. واگذاری بخش مربوط به تولید موتورهای وانت مزدا ژاپن به شرکت فورد آمریکا از سال ۲۰۱۲ و به دنبال آن توقف توسعه و ارتقای موتورهای وانت در شرکت مزدای ژاپن یکی از دلایلی است که در جایگزینی موتور وانت مزدا در شرکت بهمن موتور تاثیرگذار بود.

همچنین لزوم توجه به استانداردهای اجباری جدید خودرو در ایران و الزام تجهیز خودروها به استانداردهای آلایندگی یورو۴ و همچنین EOBD، عدم امکان ارتقای موتور وانت مزدا به سیستم های جدید کنترل موتور، شرایط اقتصادی چند سال اخیر و تحریم شرکت های خودروسازی و لزوم همکاری با یک شرکت تولیدکننده موتور با قابلیت همکاری مطمئن و دائم از دلایلی است که پروژه جایگزینی موتور وانت مزدا را تسریع کرده است.

بهمن‌ موتور از وانت‌ سه‌چرخ تا ترالورد

گروه بهمن در سال ۱۳۳۱ و در راستای فعالیت در زمینه حمل‌و‌نقل دریایی و حق‌العمل کاری نمایندگی‌های تجاری، به نام شرکت سهامی ایران‌خلیج‌کو تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۳۷ اولین محصول خود را تولید کرد.

ورود بهمن‌موتور به تولید وانت‌های مزدا، ابتدا با مدل وانت سه‌چرخ آغاز شد که از یک موتور ۶۰۰سی‌سی برخوردار بود. در ادامه موتور مزدا ۱۰۰۰، مزدا ۱۶۰۰ و مزدا ۲۰۰۰ کاربراتوری و از سال ۱۳۸۲ تاکنون مزدا ۲۰۰۰ انژکتوری در حال تولید است که بیشترین تیراژ وانت مزدا مربوط به مدل ۲۰۰۰ انژکتوری می‌شود.

وانت کارا هم‌زمان با سه مدل دیگر اواخر سال ۹۲ از سوی شرکت بهمن‌موتور رونمایی شد. وانت کارا با سیاست رقابت با باری‌های سبک موجود در بازار، تولید و عرضه شد.

برای تولید وانت کارا ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده بود و بهمن‌موتور در آن زمان این پروژه را بزرگ‌ترین پروژه خود عنوان می‌کرد. داخلی‌سازی وانت کارا که در زمان آغاز تولید ۲۶ درصد بود، در سال ۹۲ به ۷۸درصد رسید و درحال‌حاضر نیز تنها کمتر از ۵درصد قطعات این خودرو از خارج تامین می‌شود.

هم‌زمان با این مدل، بهمن‌موتور از وانت کارو نیز رونمایی به عمل آورد که یک وانت کوچک درون‌شهری با حجم موتور ۱۰۵۰سی‌سی، استاندارد یورو۴ و قابلیت نصب ایربگ بود اما نتوانست به اندازه کارا موفق عمل کند.

بهمن‌موتور در ادامه به سگمنت وانت‌پیکاپ‌ها ورود کرد و خودروهایی همچون پیکاپ کاپرا، پیکاپ ایسوزو و کاپرا۲ را در سبد محصول خود قرار داد. در نمایشگاه خودرو امسال تهران نیز بهمن‌موتور از وانت ترالورد رونمایی کرد که پرچمدار جدید وانت‌پیکاپ‌های این شرکت محسوب می‌شود.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • اسدالله محمودنژاد NL ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
  1 4
  در موارد ذکر شده تقویت شاسی و بدنه خودرو که در تولید مزدا ۲۰۰۰ ضعف چشم گیری بود اگر واقعیت داشته باشی و این که درز گیری داخل اتاق که در بارندگی داخل خودرو پر آب می شد اگر فکری شده باشد خوب و قابل تحسین است اما در مورد تحقیق بنده در مورد ضعف گیربکس و دیفرانسیل کارا ۲۰۰۰ می باشد گویا ضعیفش نصبت به تولید دیفرانسیل مزدا ۱۲ سوپاپ از نقاط ضعف این مدل جدیده لازم به ذکر است بنده سالهاست از محصولات این شرکت استفاده می کنم از لحاظ موتور و پیشرانه بنده دیفرانسیل و صدای داخل کابین کمتر از وانت کارا ۲۰۰۰ چشم گیره در ضمن استفاده از لاستیک باریک قدیمی آیا در سیستم ترمز این محصول که چند ده است دیگر هیچ شرکتی استفاده نمی کنن ولی دیدم در کارا ۲۰۰۰ جدید متاسفانه استفاده می شه در کل این نظر بنده به عنوان مشتری دارم این شرکت لازم دونستم خدمت شما عرض کنم بنده اول آبان یک دستگاه وانت کارا ۲۰۰۰ خریداری کردم ولی هنوز خبری از تحویل خودرو نیست ممنون میشم به این مورد هم رسیدگی بشه
  • مهدی عقرب IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
   3 1
   به نظرم شما انشا بیست میشدی تو مدرسه
 • سید مهدی تقوی IR ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۱
  1 0
  یک دستگاه کارا دوکابین 2000 میتسوبیشی فرمان هیدرولیک ثبت نام کرده‌ام به صورت نقدی موعد تحوي هفته آخر دی تا هفته اول بهمن هنوز تحویل نشده به شرکت بهمن موتور تماس میگیریم بعد از کلی انتظار وپاس کاری جواب سربالا می‌دهند می خواهم شکایت کنم کجا بای شکایتم پیگیری شود با تشکر
 • زبیر شجاعیان IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
  0 0
  صندلیهای کابین عقب باعث کمردرد وخستگی میشه واشر درب کابین عقب اب بند نیست وخاک وارد کابین عقب خواهدشد
 • مرتضی IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۷
  1 0
  سلام دوستا ن از نظر من موتور یعالی داره ولی گیریکس بد طراحی شده که خودش باغث اصتعلاک بالای موتور میشه چون دور موتور ۱۰۰۰دوز در دقیقه بالاتراز میره چون دندهای گیربکس خیلی سنگین طراحی شده و در مسافت طولانی احساس میشه یک دنده کم داره و موتور نعره میزنه این ایراد کارا ۲۰۰۰
 • علی IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
  0 0
  فقط ۱۶۰۰مزدا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

آخرین اخبار

بین الملل