صنعتی سازی محصول پروژه K132

اواسط تیرماه بود که داوود میرخانی‌رشتی  مشاور وقت انجمن خودروسازان ایران در یکی از آخرین مصاحبه‌های خود با این سمت، از تشکیل «کلینیک تجاری قیمت‌گذاری خودرو» توسط شورای رقابت خبر داد.

به گزارش «اخبار خودرو»،اواسط تیرماه بود که داوود میرخانی‌رشتی  مشاور وقت انجمن خودروسازان ایران در یکی از آخرین مصاحبه‌های خود با این سمت، از تشکیل «کلینیک تجاری قیمت‌گذاری خودرو» توسط شورای رقابت خبر داد.  وی که به‌عنوان نماینده انجمن خودروسازان برای شرکت در کلینیک موردنظر معرفی شده بود، پیش‌بینی می‌کرد با تشکیل این کلینیک، نحوه قیمت‌گذاری خودروهای داخلی تغییر کند. 
بدین ترتیب، اولین جلسه این کلینیک با موضوع قیمت‌گذاری محصول پروژه K132 تشکیل شد. در این جلسه، شورای رقابت از مدعوین نظرسنجی کرده بود که K132 با توجه به رقبای موجود در بازار، چقدر می‌ارزد؟ به گفته رضا شیوا، رئیس شورای رقابت، از آن‌جا که پایه قیمت‌گذاری خودروها به سال۹۰ مربوط می‌شود، شورای رقابت می‌خواهد به قیمتی منطقی برای محصولات جدید اعم از نسخه‌های آپشنال و اتوماتیک محصولات قبلی که تحت عنوان پلاس و... عرضه می‌شوند و نیز خودروهای کاملا جدید مانند K132، K125، شاهین، شاهین‌کراس و... دست پیدا کند.

    کلینیک دوم؛ امیدوارکننده‌تر از جلسه نخست
در ادامه این روند و در روز پایانی هفته گذشته، کلینیک قیمت‌گذاری دو محصول شاهین و کوییک اتوماتیک از مجموعه محصولات جدید گروه خودروسازی سایپا نیز برگزار شد. در این کلینیک که با حضور نمایندگان مرکز ملی رقابت، هیأت‌رئیسه اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل، نمایندگان شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، مرکز مطالعات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران و کارشناسان حوزه بازار، امور مشتریان و قیمت‌گذاری گروه خودروسازی سایپا برگزار شد، درخصوص قیمت‌گذاری دو محصول شاهین و کوییک اتوماتیک، بحث و تبادل نظر صورت گرفت. در این جلسه، گزارشی از امکانات، آپشن‌ها و سطح فناوری به‌کار رفته در دو خودرو مذکور ارائه شد و قیمت تمام‌شده هریک از این امکانات، به‌صورت ارزی و ریالی محاسبه و مورد بررسی قرار گرفت. در ادامه، وضعیت امکانات و خصوصیات دو محصول شاهین و کوییک اتوماتیک با خودروهای هم‌رده و رقبای موجود در بازار کشور مورد مقایسه قرار گرفت تا قیمت‌گذاری به‌صورت منصفانه و دقیق صورت گیرد. همچنین اعضای حاضر در کلینیک، در جلسه‌ای خصوصی بدون حضور کارشناسان سایپا، تمام موارد را مجدداً بررسی کردند تا در آینده قیمت نهایی هر دو خودرو تعیین و به گروه خودروسازی سایپا ابلاغ شود.

    تداوم برگزاری کلینیک‌ها حتی در صورت تصویب طرح تحول
گرچه در صورت تصویب طرح مجلس برای  «تحول بازار و صنعت خودرو سبک»، کشف قیمت خودرو در بورس کالا انجام خواهد شد، اما در آن صورت نیز بنا بر همین طرح تعیین قیمت پایه بر عهده شورای رقابت خواهد بود. بر این اساس، برگزاری کلینیک تجاری قیمت‌گذاری خودرو ادامه خواهد یافت و اگر قیمت فروش خودرو در بورس از قیمت کلینیکی شورای رقابت بیشتر باشد، پس از کسر سود پیش‌بینی‌شده برای خودروساز، مابه‌التفاوت آن به‌عنوان عوارض محاسبه می‌شود؛ به‌گونه‌ای که 20 درصد از منابع حاصله به خزانه دولت واریز شده و مابقی آن براساس تصمیم وزارتخانه‌های صمت و راه‌وشهرسازی صرف توسعه حمل‌ونقل، جایگزینی خودروهای فرسوده و توسعه جایگاه‌های گازرسانی طبیعی می‌شود. همچنین 70 درصد منابع حاصله از مابه‌التفاوت قیمت فروش خودرو در بورس و قیمت کلینیکی به‌صورت تسهیلات قرض‌الحسنه با موعد بازپرداخت حداکثر دو ساله در اختیار خودروسازان قرار می گیرد تا در راستای تولید مصرف شود. 10 درصد باقی‌مانده نیز در صورت افزایش مستمر و غیرکاهشی خودرو بر اساس تصمیم شورای رقابت به خودروساز پرداخت می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

آخرین اخبار

بین الملل