فیلتر روغن

باتوجه به توان بالای تولید در کشور و بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا در بسیاری از کارخانه‌های فیلترسازی، وزارت صمت و گمرک جمهوری‌اسلامی‌ایران واردات هرگونه فیلتر بدون موافقت فیلترسازان ایرانی را ممنوع کرد.

به گزارش «اخبار خودرو»،به‌رغم‌آنکه واردات انواع فیلتر هوا و روغن خودروهای سبک و سنگین به کشور ممنوع است اما همچنان هنگام مراجعه به اتوسرویس‌ها با سه گزینه برای خرید مواجه هستیم؛ فیلتر ایرانی،‌ فیلتر اصلی یا طرح اصلی. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌هیچ شک و شبهه ای در کار نیست؛ فیلترهای هوا و روغنی که در بسته‌بندی‌های اصلی یا همان «جینیون» به فروش می‌رسند و پسوند «اصلی» یا «طرح اصلی» را یدک می‌کشند، از خطوط تولید فیلترسازان مطرح خارجی بیرون نیامده‌اند و همه آنها یا در کارگاه‌های زیرپله‌ای کشور تولید یا در خوش‌بینانه‌ترین حالت توسط کارخانه‌های فیلترسازی تولید و بسته‌بندی شده‌اند تا چندبرابر قیمت کالای ایرانی به مصرف‌کننده تحمیل شوند.

واردات انواع فیلتر به کشور ممنوع است
یکی از فعالان صنعت فیلتر کشور با تاکید بر اینکه از یک‌سال گذشته تا امروز اجازه واردات هیچ‌گونه فیلتر خودرویی صادر نشده است، گفت: «باتوجه به توان بالای تولید در کشور و بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا در بسیاری از کارخانه‌های فیلترسازی، وزارت صمت و گمرک جمهوری‌اسلامی‌ایران واردات هرگونه فیلتر بدون موافقت فیلترسازان ایرانی را ممنوع کرد. بر همین مبنا هر شرکت یا شخص حقیقی که درخواست واردات فیلتر به کشور را داشته باشد باید ابتدا درخواست خود را اعلام کند، تنها در صورتی مجوز واردات صادر خواهد شد که هیچ یک از کارخانه‌های داخلی توان تولید فیلتر موردنیاز را نداشته باشند. برهمین اساس و باتوجه به اینکه درحال‌حاضر فیلتر روغن و هوای پیشرفته‌ترین خودروهای روز دنیا نیز با بالاترین کیفیت در کشور تولید می‌شود،‌ گمرک اجازه واردات به هیچ کالای خارجی در این حوزه را نمی‌دهد و هرگونه ادعا در خصوص فروش فیلتر اصلی یا طرح اصلی در اتوسرویس‌ها بی‌پایه و اساس است.» وی با تاکید بر اینکه فروش فیلتر تحت‌عنوان «طرح اصلی» بی‌شک نوعی کلاهبرداری از مصرف‌کننده است، ادامه داد: «این فیلترها در کارگاه‌های زیرزمینی و بدون رعایت حداقل‌های استاندارد تولید می‌شوند و استفاده ازآنها می‌تواند آسیب‌های فراوانی را به موتور خودرو وارد کند. البته باید توجه داشت اغلب فیلترهای تقلبی در گروه محصول فیلتر هوا و کابین هستند و کمتر کارگاه زیرپله‌ای ریسک تولید فیلتر روغن را قبول می‌کند.»
30درصد خارجی سوارها فیلتر طرح استفاده می کنند
براساس آمارها،‌30درصد خودروهای وارداتی که دوره گارانتی آنها تمام شده و برای دریافت خدمات سرویس سریع، هنگام مراجعه به اتوسرویس‌ها با پیشنهاد اتوسرویس از فیلتر هوای طرح استفاده می‌کنند. این فیلترها که همگی تولید داخل هستند، در برخی موارد حتی دو تا سه برابر قیمت فیلتر هوا یا کابین استاندارد ایرانی به مشتری فروخته
می‌شوند. همین اختلاف قیمت و سود بالا باعث شده است برخی اتوسرویس‌ها کیفیت را زیرپا بگذارند و به مشتری ناآگاه پیشنهاد استفاده از فیلتر طرح اصلی را بدهند. به گزارش خبرنگار روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌درحال‌حاضر شرکت‌های بزرگ فیلترسازی در کشور امکان تولید فیلترهوا،‌ کابین و روغن تمامی خودروهای پرتیراژ داخلی و وارداتی را دارند و در برابر کیفیت محصول خود نیز پاسخگو هستند. اما نکته مهم درخصوص چرایی استفاده مردم از فیلترهای تقلبی،‌ عدم اطلاع‌رسانی تولیدکنندگان این محصول درباره کیفیت کالاهای خود و تنوع محصولاتشان است که فضا را برای افراد متقلب بار می‌گذارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =