خرید اینترنتی لاستیک

تایرفروشان با رقابت بر سر خرید محصولات سواری «گروه صنعتی بارز» در بورس کالا،‌ هر سبد اعلامی را تا 20درصد گران‌تر از نرخ مصوب فروش توسط کارخانه خریداری کردند.

به گزارش «اخبار خودرو»،تایرفروشان با رقابت بر سر خرید محصولات سواری «گروه صنعتی بارز» در بورس کالا،‌ هر سبد اعلامی را تا 20درصد گران‌تر از نرخ مصوب فروش توسط کارخانه خریداری کردند. به گزارش روزنامه «دنیای‌خودرو» ‌هفته گذشته گروه صنعتی بارز اولین فروش بورسی خود در سال جدید را انجام داد و این‌بار با حجمی کمتر از آخرین فروش‌های سال گذشته پا به بازار گذاشت.
اگرچه سال گذشته به‌صورت میانگین نزدیک به 1000تن تایر در بورس عرضه می‌شد اما این‌بار تنها 400تن تایر عرضه شد. اما ازسوی دیگر تقاضا برای خرید 2700تن تایر سواری از گروه صنعتی بارز به ثبت رسید و اگرچه با تقاضاهای گذشته تفاوت چندانی نداشت اما نسبت به میزان عرضه‌شده هفت برابر بیشتر بود.
نکته جالب توجه در عرضه اخیر گروه صنعتی بارز، تعیین قیمت پایه فروش به میزان هر کیلوگرم 54هزار و 329تومان برای هر سبد بود که با بالا گرفتن رقابت برای خرید، ‌این رقم به 65هزار و 200تومان به ازای هر کیلوگرم هم رسید.
پایین‌ترین نرخ خرید نیز 62هزار و 799تومان بود که بازهم از قیمت ستون یک تعیین‌شده توسط سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان بیشتر بود. براساس بررسی‌های صورت گرفته قیمت خرید تایر در بورس کالا،‌ این‌بار به‌صورت میانگین 16درصد بیش‌از نرخ ستون یک یعنی آنچه باید توسط کارخانه به عمده فروش فروخته شود، چکش خورد؛ حداکثر قیمت نیز مربوط به خریداری بود که ترجیح داد کالا را در قالب 8سبد دو تنی،‌20درصد گران‌تر از نرخ مصوب خرید از کارخانه خریداری کند.
این یعنی سیگنال مثبت بازار به دولت و کارخانه‌های تولیدی که بازار کشش افزایش منطقی قیمت‌ها را دارد. با این‌حال سازمان حمایت هنوز بر سر بالا نرفتن قیمت تایر با تولیدکنندگان این محصول در کشاکش است، آن‌هم در شرایطی که براساس ماده 18 قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل 44قانون اساسی، ‌مصوب 25آذرماه سال 88 دولت مکلف است کالای پذیرفته‌شده در بورس را از نظام قیمت‌گذاری خارج کند.
اگرچه دولت در اقدامی فراتر از قانون تولیدکنندگان تایرهای سواری را در تگنای قیمت‌گذاری قرار داده و فعالان این صنعت را مجبور به تولید وفروش محصول نهایی همراه با زیان انباشته می‌کند ‌اما بازار به‌عنوان تعیین‌کننده نبض اقتصاد این صنعت، سیگنال را به مسئولان می‌دهد که کشش جذب قیمت‌های واقعی را دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =