تایر

بازار تایر نیز مانند دیگر بازارها از بحران‌های اقتصادی، ژئوپلیتیک، انرژی و تورم ناشی‌از آن در امان نمانده است. با این حال تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان با بهره‌مندی از فناوری‌های جدید و برنامه‌ریزی‌های دقیق می‌توانند آینده مطمئن‌تری را برای این بازار رقم بزنند.

در سال ۲۰۲۲ بازار تایر به‌رغم افزایش قیمت اما با کاهش حجم مواجه بود به‌طوری‌که می‌توان گفت حتی شرایط معمولی پیش‌از دوران کرونا را نیز تجربه نکرد. با این‌حال دومینیک استمفل، رئیس اتحادیه لاستیک فرانسه این بازار را به‌رغم شوک تورمی «سرزنده» توصیف می‌کند زیرا با وجود تورم قیمت ‌تایر به‌طور متوسط افزایش ۱۳.۳درصدی داشته است که این موضوع، نقش مهمی در فروش لاستیک ایفا می‌کند.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که افزایش قیمت ازیک‌سو نقش مهمی در کاهش تقاضای برای برندهای پریمیوم داشته اما از سوی‌دیگر به نفع برندهای اقتصادی بوده است. این روند تمام رده‌ها را در برمی‌گیرد و البته به‌طور چشمگیری بر قیمت‌ برندهای رده B نیز تاثیر گذاشته است.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند بازار تایر در سال سال ۲۰۲۳ و حتی اوایل ۲۰۲۴ همچنان تحت‌تاثیر نوسان هزینه‌های انرژی با تغییرات ناگهانی همراه خواهد بود.

ناگفته پیداست بازار این محصول استراتژیک با تغییرات عمیق و جدی دست‌به‌گریبان است ازجمله ترکیب‌ سبد محصول، وزن هر بخش، سهم بازار و غیره. البته این تحولات در سال جاری نیز ادامه خواهند یافت. به‌گفته رئیس اتحادیه لاستیک فرانسه این بازار همچنان تحت‌تاثیر بحران‌های ژئوپلیتیک، قیمت موادخام و از همه‌ مهم‌تر رفتار مصرف‌کنندگان نهایی است.

به‌رغم آنچه گفته شد؛ بازار لاستیک همچنان جذاب است و علاقه بازیگران را در بازار خدمات پس از فروش خودرو برانگیخته است. اما به‌هرحال سال ۲۰۲۳ و حتی اوایل سال آینده میلادی برای برندهای تخصصی تایر، مطمئنا سال آسانی نخواهد بود زیرا آنها همچنان با کاهش فروش به‌ویژه به‌دلیل افزایش چشمگیر بهای مواد اولیه و درنتیجه محصول نهایی مواجه خواهند شد.

به‌همین‌منظور مدیران این بخش و تولیدکنندگان با بهره‌مندی از اهرم‌هایی که در اختیار دارند برای مهار تورم تلاش و سعی می‌کنند با آن کنار بیایند.

اگر شرایط مانند دوسال گذشته پیش می‌رفت یعنی همان‌گونه که پایان سال ۲۰۲۱ برای بازار تایر و بازیگران آن پررونق بود؛ امکان رشد، گسترش و حتی عرضه محصولات جدید فراهم می‌شد اما پایان سال ۲۰۲۲ را می‌توان فاجعه‌بار توصیف کرد. زیرا این سال با افت ۸درصدی فروش برای تایرسازان به پایان رسید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =