کد خبر: 246905
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۴
ری را

معاون تحقیقات ایران‌خودرو: فیک‌اگزوز برای بهبود استایل و زیبایی خودرو برقی است

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران‌خودرو درخصوص حواشی ایجادشده درارتباط با اگزوز خودرو برقی ری‌را توضیحاتی را ارائه کرد.

مهدی رادمنش در حاشیه نمایشگاه صنعت‌خودرو در جمع خبرنگاران، با اشاره به حواشی ایجادشده در روزهای اخیر درخصوص این‌که ایران‌خودرو برای خودرو ری‌را برقی خود اگزوز نصب کرده است، اظهار کرد: «خروجی اگزوز به‌کار رفته روی خودرو برقی ری‌را ایران‌خودرو اصطلاحا فیک اگزوز (fake exhaust) یا اگزوز نمایشی است. کاربرد این قطعه برای بهبود استایل یا طراحی خودرو است که حس زیبایی بیشتری به این محصول بدهد.»

وی با بیان این‌که خودرو حاضر در نمایشگاه تحول صنعت‌خودرو، نسخه پروتوتایپ است و هنوز به‌مرحله تجاری‌سازی نرسیده است، اضافه کرد: «درخصوص تعبیه اگزوز فیک در طرح نهایی محصول ری را براساس بازخوردهای دریافتی از سوی مخاطبان و راهبردهای توسعه‌ای ایران خودرو تصمیم‌گیری خواهد شد.»

رادمنش واکنش دریافتی از سوی مردم برای اگزوز فیک در ری را را فرصتی برای معرفی این محصول جدید به‌عنوان نخستین خودرو برقی طراحی‌شده توسط متخصصان ایران‌خودرو برشمرد و گفت: «انتشار محتواهای مختلف مثبت و منفی در شبکه‌های اجتماعی، این پیام را برای مخاطبان درسطح جهانی دارد که صنعت‌خودرو ایران به‌سطحی از بلوغ و توانمندی رسیده که می‌تواند هم‌پای فناوری روز جهانی حرکت کند و در زمینه دانش فنی طراحی و تولید خودروهای برقی حرفی برای گفتن داشته باشد.»

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصولات ایران‌خودرو، با اشاره به‌این‌که استفاده از فیک اگزوز روی خودروهای برقی موضوعی تجربه‌شده در حوزه خودروهای برقی در سطح جهانی است، اضافه کرد: «پیش از این، خودروسازان شناخته‌شده جهانی همچون مدل EQS SUV مرسدس‌بنز، ب‌ام‌و i4، پورشه و ... نیز از فیک‌اگزوز برای بهبود استایل و طراحی خودرو، در برخی محصولاتشان بهره برده‌اند.»

رادمنش با تاکید بر این‌که ایران‌خودرو به‌عنوان تنها تولیدکننده داخلی که به‌صورت جدی در فرآیند طراحی، مهندسی و تولید خودرو برقی ورود کرده خوشحال است که به‌هرحال به‌بهانه حاشیه‌های ایجادشده، بخش جدیدی از جامعه مخاطبان نیز با مفهوم خودروهای برقی و توان تولیدکننده ایرانی در به ثمر رسیدن این خودروها در کشور آشنا شدند، ادامه داد: «به‌هر حال طبیعی است که ورود هر گفتمان جدیدی در صنعت در ابتدا ممکن است با مراحل انکار توان داخلی، تمسخر آن و درنهایت پذیرش و استفاده از محصول همراه شود. ایران‌خودرو به‌عنوان پیشران و پرچمدار تولید خودروهای برقی در کشور از شکل گرفتن فضای گفت‌وگو دراین‌باره و انتقاد سازنده متخصصان مرتبط با حوزه طراحی محصول استقبال می‌کند. حواشی ایجادشده نیز فرصتی برای ایران‌خودرو ایجاد کرد تا توانمندی خود را در عرصه خودروهای برقی به‌مخاطبان بیشتری نشان دهد.»

به‌گفته وی، ایران‌خودرو به‌عنوان تولیدکننده پیشرو در عرصه خودروهای برقی، پذیرفته است که ورود این فناوری جدید به‌کشور نیاز به‌فرهنگ‌سازی دارد؛ بنابراین از این‌که در این حوزه، هزینه‌های معنوی این فرهنگ‌سازی را برعهده داشته باشد، اگر درنهایت به‌نفع منافع ملی و استفاده مصرف‌کنندگان ایرانی از محصولاتی با کیفیت‌تر باشد، استقبال می‌کند.
گفتنی است، اظهارات رادمنش درحالی مطرح می‌شود که در روزهای گذشته موج گسترده‌ای در شبکه‌های مجازی داخلی و خارجی به‌خصوص در سطح رسانه‌های معاند شکل گرفته بود که ایران‌خودرو در طراحی خودرو برقی ری‌را به‌اشتباه از اگزوز استفاده کرده است. جالب این‌جاست که برخی افراد شناخته‌شده و حتی نمایندگان مجلس نیز بدون کم‌ترین تحقیق و بررسی و همسو با فضای ایجاد شده از سوی تحقیرکنندگان تولید ایرانی بر این موج سوار شدند.

ماجرای اگزوز خودرو برقی ری‌را چه بود؟

حضور ری‌را برقی در نمایشگاه تحول صنعت‌خودرو با دو اگزوز توجه خیلی‌ها را به‌خود جلب کرد.

طرح سوال از سوی بسیاری از مخاطبان درخصوص علت قرار داشتن اگزوز در خودرو برقی نشان داد که مخاطبان عام، آشنایی چندانی با ساختار خودرو برقی نداشته و نمایش ری‌را سبب شد مردم با ترندهای روز جهانی در استایل این خودروها آشنا شوند.

اگزوزهای نمایشی و فیکی که در ری‌را به‌کار رفته در طراحی خودروهای برقی شرکت‌های معتبری مانند بنز، ب‌ام‌و و پورشه نیز به‌کار می‌رود (fake exhaust) و از سوی متخصصان و فعالان صنعت‌خودرو شناخته شده است و منافاتی با فناوری و عملکرد خودرو برقی ندارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =