کد خبر: 193192
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۳

باورش سخت است که الهه آرامش بخش و همدم کودکی دهه شصتی‌ها یک خانم ماشین‌باز حرفه‌ای است و از دنیای ماشین‌ها شناخت خوبی دارد.

به گزارش اخبار خودرو ، الهه رضایی برای همیشه به عنوان بخشی از خاطرات کودکی خیلی‌ها حک شده است. تمام آن روزهایی که چشم به صفحه جادویی تلویزیون خانه می‌دوختیم تا بیاید، او با رنو ۵ زردقناری به سرکار می‌رسید و حالا پس از گذشته بیش از سه دهه الهه خاطرات کودکی ما سوار بر رنو فلوئنس می‌شود.

خانم مجری دست فرمان خوبی هم در رانندگی دارد، اما رانندگی در تهران را افتضاح توصیف می‌کند و می‌گوید دست فرمان خانم‌ها کمتر از دست فرمان آقایان نیست. گفت‌وگوی نوروزی ما با الهه رضایی را بخوانید که این روزها مدیریت دو مهد کودک را برعهده دارد.

[caption id="attachment_193193" align="aligncenter" width="623"]الهه رضایی الهه رضایی[/caption]

مخاطبان ما که احتمالا بخشی از کودکی آنها با خاطراتی از شما پیوند خورده است، دوست دارند بدانند شما این روزها چه خودرویی سوار می‌شوید؟ اصلا اهل رانندگی هستید؟ بله، اهل رانندگی هستم و از سال ۶۱ رانندگی می‌کنم. این روزها هم سوار رنو فلوئنس می‌شوم.

اولین ماشینی که سوار شدید چه ماشینی بود؟ اولین ماشینم یک رنو ۵ زرد رنگ قدیمی بود.

رانندگی با چه خودروهایی را تجربه کرده‌اید؟ پس از رنو ۵ یک پژو ۵۰۴ گرفتم و بعد از آن با پیشرفت تکنولوژی ماشین‌های من هم تغییر کرد؛ از پراید و پژوی داخلی گرفته تا خودروهای مختلف خارجی از جمله هیوندای و کیا. جالب است بدانید که همسرم هم معمولا در خرید ماشین کمک می‌کند. همسرم بیشتر درباره ویژگی خودروها و انواع مدل‌های تازه‌ای که به بازار آمده به من کمک می‌کند که چه ماشینی را انتخاب کنم.

مهم‌ترین ویژگی رانندگی شما چیست؟ با آرامش و محتاط رانندگی می‌کنم. یکی دیگر از ویژگی‌های رانندگی من تجربه رانندگی با خودروهای مختلف است. خیلی ماشین عوض می‌کنم. اما از این آخری یعنی رنو فلوئنس راضی هستم. علاوه بر اتومات بودن، آپشن‌ها و امکانات یک رانندگی خوب را هم در اختیارم می‌گذارد.

رانندگی با خودروی شاسی بلند را هم دوست دارید؟ علاقه شخصی من ماشین‌های تیپ سدان است، اما در برخی جاها از لحاظ ایمنی شاسی بلندها بهتر هستند. به نظر من در این شهر شلوغ، ماشین هر چه قدر کوچک‌تر باشد بهتر است، به دلیل اینکه برای جای پارک و رانندگی در ترافیک، کارایی این خودروها بیشتر است.

البته خودروهای دیگری مانند بنز و ب ام و را هم دوست دارم، به‌خصوص ب ام و X6 که البته تجربه رانندگی با آن را ندارم، اما ماشین خوب و کلاس بالایی است و امکانات و آپشن‌های مناسب و ایمنی را در اختیار راننده می‌گذارد.

بیشتر در چه مسیرهایی رانندگی می‌‌کنید؟ بیشتر در مناطقی که در محل کار و خانه‌ام قرار دارد رانندگی می‌کنم. زیاد اهل رفتن به مناطق دورتر از محل‌های رفت و آمدم نیستم زیرا ترافیک خیلی زیاد است.

تجربه جریمه و تصادف هم داشته‌اید؟ با وجود اینکه بیشتر از سه دهه است رانندگی می‌کنم تلاش کرده‌ام راننده قانونمندی باشم. اما من هم مانند هر فردی که این همه سال رانندگی کرده، هم تصادف داشته‌ام هم جریمه. تصادف سنگین نداشتم و البته خیلی کم جریمه شده‌ام. در عین حال اهل سرعت در رانندگی نیستم و از خود رانندگی بیشتر لذت می‌برم.

وضعیت رانندگی در تهران را چگونه می‌بینید؟ بسیار بد و در واقع افتضاح است. رانندگان قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی‌کنند. مراعات همدیگر را نمی‌کنند و حوصله ندارند و داد و فریاد می‌کنند. با بوق‌های وحشتناک خودشان و بقیه را آزار می‌دهند. بارها سرلایی کشیدن موتورسوارها هنگام رانندگی دچار مشکل شده ام. یک بار می‌خواستم به یک خیابان بپیچم و چراغ راهنما هم زده بودم که یک موتور با سرعت از کنارم رد شد و چیزی نمانده بود که زمین بخورد. جالب اینکه او من را مقصر می دانست و حرف‌های زشتی زد. یک بار هم موتورسواری با سرعت زیاد از کنار من لایی کشید و چیزی نمانده بود به ماشین بخورد. به او گفتم که اگر دلت به حال خودت و من نمی‌سوزد برای مادرت بسوزد. اگر اتفاقی برای تو می‌افتاد او چه می‌کرد؟

به نظر شما تفاوت معنی داری بین رانندگی زنان و مردان وجود دارد؟ رانندگی خانم‌ها متفاوت‌تر از آقایان است. رانندگان خانم زیادی داریم که دست فرمان خوبی دارند و قوانین و مقررات را هم رعایت می‌کنند، اما مانند رانندگی آقایان در رانندگی خانم‌ها هم بی‌احتیاطی دیده می‌شود.

جالب اینکه آقایان هم بد رانندگی می‌کنند اما اسم خانم‌ها بد دررفته و تا یک اتفاق ساده در خیابان یا تصادفی را می‌بینند، می‌گویند که حتما راننده‌اش خانم بوده است. اما من موافق این موضوع نیستم که رانندگی خانم‌ها از آقایان بدتر است.

به عنوان سوال آخر تجربه رانندگی در کشورهای دیگر را هم دارید؟ وضعیت چطور بود؟ در کشورهای دیگر رانندگی بهتر است. من تجربه رانندگی در آمریکا را هم دارم. نمی‌خواهم بگویم که رانندگی و رعایت قوانین آنجا عالی است، اما نسبت به ما خیلی بهتر بود. در اروپا هم بیشتر مردم قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می‌کنند و ضابطه‌مند هستند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

آخرین اخبار

بین الملل