کد خبر: 222747
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۸
حسن روحانی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: بنا بر اعلام مسئولان وزارت صنعت، رئیس جمهور با افزایش قیمت خودرو مخالف است.

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از  تسنیم ، رمضانعلی سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تولیدخودرو از ابتدای امسال با نوسانات نرخ ارز و تحریم ها کاهش شدیدی پیدا کرد، این کار موجب کاهش عرضه شد در حالیکه تقاضا تغییری نکرد که موجب قیمت های نجومی در صنعت خودرو شد. او افزود: سازمان حمایت و وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار باید تکلیف قمت خودرو را مشخص کنند.

او افزود: به لحاظ شرایط خاص کشور وظایف شورای رقابت به ستاد تنظیم  واگذار شد لذا بایستی وزارت صمت ورود کند و تعیین تکلیف کند. رئیس جمهور به گفته مسولین وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید دارد که قیمت ها تغییر نکند بنابراین با ثابت ماندن قیمت ها  وشرایطی که برای خودروسازان حاکم شده، کاهش تولید قیمت حاشیه ای را به صورت نجومی افزایش داده است این در حالی است که قیمت کارخانه تغییری نداشته است.

او درباره واگذاری وظایف شورای رقابت به سازمان حمایت که آیا این تصمیم به صلاح است یا خیر گفت: سازمان حمایت در این باره ذینفع نیست بلکه باید هم طرف تولید کننده و مصرف کننده را داشته باشد.

سبحانی‌فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه گفت: خودرو در کشور ما با کیفیت فعلی گران نیز هست که هزینه های بالای آن از جیب مصرف کننده اخذ می شود.

او افزود: در شرایط فعلی واردات خودرو کاهش یافته، قیمت حاشیه بازار افزایش یافته و سازمان حمایت و تنظیم بازار نیز در این باره ورود نمی کند بنابرین قطعه ساز نیز متضرر شده که درخواست ما این است که سازمان حمایت بر اساس شاخص های تعیین شده ورود کند.

سبحانی فر گفت: وقتی قیمت بالارفته و تولید کاهش یافته تعیین قیمت براساس 5 درصد زیر قیمت بازار اشتباه است. اگر در جایی که افزایش قیمت واقعی است افزایش قیمت محاسبه شود حتی به قیمت خیلی پایین تر از حاشیه بازار خواهیم رسید.

او گفت: در جلساتی که داشتیم قرار بر این شد که شاخص های مواد اولیه مشخص شود و بر اساس قیمت تمام شده، قمیت خودرو تعیین شود.

سبحانی فر گفت: مجلس معتقد است رابطه منطقی بین عرضه و تقاضا باید باشد تا از افزایش قیمت ها در صنعت خودرو خارج شویم بنابراین شاخص ها باید بر اساس قیمت تمام شده باشد.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسن IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۲
  0 0
  با سلام آقای روحانی دقیقا کار درستی انجام می دهند جدا از مسائل سياسي این خودرو سازان تا امروز از کمک های دولت بهره برده و برنامه ای برای گسترش و تنوع محصول نداشته اند آن هم تولید داخلی درست که تولید خودرو در هر کشوری 100% داخلی نیست اما همان ها هر موقع اراده کنند امکان پذیر می شود چون زیرساخت را آماده کردند چون درصدی از سود برای پژوهش و کاهش هزینه می رود نه ... امروز کاملا آقای روحانی منطقی و علمی گفتند و تنها را از نظر بنده برای خودرو ساز تولید خودروهایی با ارز بري کم و قابل بومی شدن دارد انجام گیر تا نیاز بازار را تامین کند و دوم مدیریت کلان آنها از وابستگی به عدم رقابت باید کم شود وقتی نمی توانند این کار را انجام دهند نمی شود برای خشنودی و رضایت عده سهام دارد و سرمایه دار کل کشور درگیر شود و اما دولت و وزارت صمت باید علاوه بر وام با بهره کم و بلند مدت برای تامین نیازهای. زیرساختی آقایون تلاش کنند که زمان بر هست اما برای همیشه این مشکل حل و فصل می شود و سهام دولت در خودروسازی باید واگذار گردد و درآمد دولت باید از ایجاد رقابت و صادرات باشد نه خودش دلال خودرو.
 • علی IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۳
  0 0
  واردات خودرو که ممنوع شده،مالیات خودرو خارجی که خیلی زیاده،امارکشته های پراید ازانواع سرطان بیشتره،من موندم با این کیفیت پایین خودروایرانی چرا اینقدردنبال افزایش قیمت هستند

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

آخرین اخبار

بین الملل