ایرانول

شرکت نفت ایرانول در حالی توانست با جهش 254 درصدی سود خالص، رکورددار بیشترین سودآوری در میان رقبا باشد که تولید محصولات با ارزش افزوده و کیفیت بالاتر در این شرکت، نوید افزایش سهم از بازار «شرانل» را در سال جاری می‌دهد.

به گزارش «اخبار خودرو»،شرکت نفت ایرانول در حالی توانست با جهش 254 درصدی سود خالص، رکورددار بیشترین سودآوری در میان رقبا باشد که تولید محصولات با ارزش افزوده و کیفیت بالاتر در این شرکت، نوید افزایش سهم از بازار «شرانل» را در سال جاری می‌دهد. صبح دیروز 30 خردادماه، مجمع عمومی عادی سالانه شرکت نفت ایرانول با حضور ٨7درصدی سهامداران در سالن تلاش برگزار شد.
مجمع با حضور نماینده تاپیکو، صندوق بازنشستگی کشوری، شرکت صباتامین، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت نفت‌ایرانول و نماینده حسابرسی آغاز به‌کار کرد.

راهکارهای تقویت جایگاه ایرانول در عرصه رقابت
در ابتدای این جلسه زارع‌پوراشکذری، مدیرعامل «ایرانول» درخصوص تلاش روزافزون مدیریت این شرکت به منظور کسب جایگاه برتر در بازار روانکار گفت: «نگاه کلان مدیریت شرکت، افزایش تولید و فروش محصولات نهایی از طریق افزایش کیفیت ضمن طراحی و تولید محصولات جدید است.»
وی ادامه داد: «هرچند خام‌فروشی در شرایط مقطعی بنابر وضعیت بازارهای داخلی و جهانی ممکن است سود بیشتری برای شرکت به همراه داشته باشد ولی تمرکز اصلی شرکت کسب سود بیشتر در کوتاه‌مدت از طریق خام‌فروشی و افق بلندمدت با تکیه بر فعالیت‌های عملیاتی، دستیابی به سود پایدار بنا نهاده شده است.»

تحول در تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر
در بازار رقابتی امروزه، شرکت‌ها برای ارتقای جایگاه خود باید میزان سهم بازار خود را افزایش دهند. اما یکی از چالش‌های پیش‌روی شرکت‌های تولیدی روغن‌موتور افزایش ظرفیت و عرضه بیشتر در بازار است، از این‌رو مدیریت شرکت برای فائق آمدن بر این رقابت سنگین، تصمیم به بالا بردن کیفیت محصولات و تولید محصول با ارزش افزوده بالا و کسب سهم بازارهای منطقه‌ای دارد.»
زارع‌پور، مدیرعامل «شرانل» در این رابطه به سهامداران حاضر در مجمع، از راه‌اندازی پروژه موم‌گیری پالایشگاه روغن‌سازی تهران تا پایان سال جاری خبر داد. به گفته وی اجرایی شدن این پروژه می‌تواند ارزش افزوده محصولات داخلی واحد مربوطه را ۵٠ تا ٧٠درصد بالا ببرد که سبب افزایش قیمت تولیدات از ۵٠٠ دلار به یک‌هزار دلار در هر تن خواهد شد.

از راه‌اندازی پروژه بشکه‌سازی تا ثبت مالکیت برند در مقاصد صادراتی
طبق گفته‌های زارع‌پور یکی دیگر از پروژه‌های در دست اقدام ایرانول، راه‌اندازی خط بشکه‌سازی و چیلیک در پالایشگاه روغن‌سازی تهران است که اجرای کامل آن می‌تواند تاثیر بسزایی در کاهش بهای محصولات داشته باشد.
ازسوی‌دیگر از آنجاکه ایران رتبه نخست تولید روغن‌پایه در خاورمیانه را دارد، ایرانول نقش مهمی در تثبیت این جایگاه در بازارهای بین‌المللی بازی می‌کند. به‌منظور جلوگیری از جعل برند، مدیریت ایرانول تصمیم جدی مبنی بر ثبت مالکیت برند در مقاصد صادراتی را دارد.

رتبه یک سودآوری در ایرانول چگونه به‌دست آمد؟
تداوم رشد سود عملیاتی نتیجه مدیریت بهینه بهای تمام‌شده است. از آنجاکه درآمد عملیاتی و سود حاصل از آن به جهت تکرارپذیر بودن، همواره مورد توجه سهامداران بازار سرمایه است، جهش آن نیز می‌تواند نقش بسزایی در تداوم رشد سودآوری داشته باشد. البته شرکت نفت ایرانول با مدیریت بهینه بهای تمام‌شده، تغییر سیاست‌های فروش، کنترل فروش محصولات زیان‌ده و همچنین ایجاد سبد بهینه فروش محصولات توانسته است جهش ٢١۵درصدی سود عملیاتی را برای سال مالی ٩٩ به ثبت برساند.
در نتیجه این رشد سود عملیاتی، سود هر سهم شرکت نیز در پایان سال مالی گذشته روند صعودی بسیار چشمگیری را طی کرد و با رشد 254درصدی به رقم ۵٣۴۵ ریال رسید.
مدیرعامل ایرانول درباره فاکتورهای موثر بر سودآوری گفت: «از دیگر عوامل تاثیرگذار بر رشد بازده شرکت، جهش ١۵٨درصدی مبلغ صادرات و رسیدن آن به عدد ١٩هزار میلیارد ریال بود.»
بازدهی ١٠۵درصدی نصیب سهامداران«شرانل» شد
به گواه فعالان بازار سرمایه، سال گذشته یکی از پرچالش‌ترین سال‌ها برای سهامداران بود. اما حرکت پیوسته و اصولی قیمت سهام ایرانول در تابلوی معاملات بورس سبب شد درمجموع سال ٩٩ به‌رغم ریزش‌های سنگین شاخص‌کل بورس در پایان سال، قیمت «شرانل» دستخوش تغییرات منفی نشود و درنهایت بازده ١٠۵درصدی را نصیب سهامداران خود کند که یکی از بالاترین بازدهی‌ها در سال‌های اخیر بوده است.

اهم دستاوردهای ایرانول در سالی که گذشت
از مهم‌ترین دستاوردهای شرکت نفت ایرانول در سال گذشته می‌توان به اخذ پذیرش و عرضه محصولات جانبی و روغن پایه در بورس کالا و انرژی و همچنین گسترش فروش مویرگی، ایجاد و راه‌اندازی سیستم CRM، تشکیل کمیته قیمت‌گذاری جهت شفاف‌سازی و کشف قیمت، انعقاد قرارداد و اجرای پروژه فاز یک واحد موم‌گیری پالایشگاه روغن‌سازی تهران اشاره
کرد.
از دیگر نکات قابل‌توجه عملکرد ایرانول در زمینه افزایش سهم از بازار، رصد میزان رضایت‌مندی مشتریان است. از این رو به‌منظور رصد و کنترل رضایت مشتری در سال ٩٩، رضایت‌مندی مصرف‌کنندگان و مشتریان به‌طور پیوسته پایش شد که نتیجه آن رضایت ٨۶درصدی بود و به‌این‌ترتیب در در عالی‌ترین سطح قرار گرفت.

رشد سودآوری ایرانول در سال جاری چگونه تکرار خواهد شد؟
زارع‌پور در پایان این مجمع برنامه‌های ایرانول را به منظور تداوم روند سودآوری تشریح کرد. وی در خصوص مدیریت تولید گفت: «سیاست‌های شرکت در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، حرکت به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر بوده، به‌همین‌منظور برای رسیدن به این هدف تمرکز خود را بر تولید فینیش پروداکت‌ها قرار داده است.»
اما تکمیل پروژه پالایشگاه آبادان به‌منظور استفاده از توانمندی‌های بالقوه این مرکز، تولید محصولات جدید باتوجه به تغییر نیاز بازارهای جهانی و همچنین مکاتبات فراوان با سازمان حمایت حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به‌منظور افزایش نرخ محصولات از دیگر برنامه‌های آتی شرکت است.

تقسیم حداکثری سود در «شرانل»
در پایان این مجمع، سهامداران با پیشنهاد تقسیم ٩١درصدی سود به مبلغ ۵٠٠٠ ریال برای هر سهم ازسوی هیات‌مدیره موافقت کرده است که این سود از طریق سامانه سجام پرداخت خواهد شد و بدین‌وسیله ایرانول سال ٩٩ را در بالاترین سطح رضایت‌مندی مشتریان و سهامداران به پایان رساند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

آخرین اخبار

بین الملل