آمبولانس

ایران اکنون نزدیک به 6هزار دستگاه آمبولانس در اختیار دارد که باتوجه به جمعیت 84 میلیون نفری ایران، می‌توان گفت تقریبا به ازای هر 14هزار نفر جمعیت، یک دستگاه آمبولانس در کشور وجود دارد.

به گزارش «اخبار خودرو»،تعداد خودروهای آمبولانس در ایران در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته است. بر این اساس، در حالی که تا سال 1395 ایران تنها 3 هزار و 500 دستگاه خودرو آمبولانس در اختیار داشت، تعداد این خودروها اکنون به حدود 6هزار دستگاه رسیده و ظاهرا مناقصه‌ها برای خرید هزار دستگاه دیگر هم نهایی شده است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد طی 5 سال گذشته، ظرفیت ناوگان اورژانس کشور (تنها در حوزه آمبولانس) 2برابر شده باشد. به این ترتیب، اکنون به ازای هر 14 هزار نفر جمعیت در ایران، یک دستگاه آمبولانس وجود دارد البته هرچند ممکن است منطقی به نظر نرسد، اما حتی در مقایسه با پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا هم جایگاه مناسبی را در اختیار ایران می‌گذارد. از آن سو اما به نظر می‌رسد ایران برخی فرصت‌های طلایی را هم در زمینه تولید آمبولانس در کشور، از دست داده باشد. ازجمله این فرصت‌ها، همکاری با شرکت «مرسدس‌بنز» آلمان است که در دهه 1380 خورشیدی، فناوری تولید یکی از به‌روزترین خودروهای آمبولانس را در اختیار ایران‌ قرار داده بود.

ایران چند آمبولانس در اختیار دارد؟
ایران اکنون نزدیک به 6هزار دستگاه آمبولانس در اختیار دارد که باتوجه به جمعیت 84 میلیون نفری ایران، می‌توان گفت تقریبا به ازای هر 14هزار نفر جمعیت، یک دستگاه آمبولانس در کشور وجود دارد. یعنی تعداد خودروهای آمبولانس به نسبت جمعیت، در ایران چندان بد نیست و اگر تعداد موتورلانس (موتورسیکلت‌های آمبولانس) را هم در نظر بگیریم، وضعیت ایران بهتر می‌شود. در میان کشورهای دنیا، ایالات‌متحده آمریکا با حدود 50 هزار دستگاه آمبولانس، در صدر قرار دارد، این در حالی است که اگر جمعیت این کشور را هم در نظر بگیریم، به ازای هر 7هزار نفر، یک دستگاه آمبولانس وجود دارد.
از طرفی رئیس پیشین اورژانس کشور، در سال 1399 از تغییر جایگاه اورژانس ایران از گروه هشتم دنیا (هم‌گروهی با تایلند، هند و ویتنام) به گروه الف و هم‌گروهی با کشورهای پیشرفته جهان خبر داده بود. ظاهرا افزایش تجیهزات ازجمله خودروهای اورژانس، یکی از شاخصه‌های این پیشرفت بوده است.

هزار دستگاه آمبولانس در راه است
قرار است ایران تعداد خودروهای آمبولانس عملیاتی خود را افزایش بدهد. چند روز پیش پیمان صابریان، سرپرست سازمان اورژانس کشور از افزوده شدن هزار دستگاه آمبولانس، 150دستگاه موتورلانس و 20دستگاه اتوبوس آمبولانس به ناوگان سازمان اورژانس کشور خبر داد. صابریان گفت: «با تامین بودجه، مناقصه ٢٠ دستگاه اتوبوس آمبولانس گذاشته شده و این اتوبوس ها در حال تولید هستند تا به محض آماده شدن این تعداد را در کل کشور تقسیم کنیم.» وی با اشاره به خرید ١٠٠ تا ١۵٠ دستگاه موتورلانس ادامه داد: «موتورلانس‌ها زمان رسیدن به بیمار را در شهرهای پرترافیک کاهش می‌دهند. امیدواریم به زودی این موتورلانس‌ها به چرخه ما اضافه شوند. خرید هزار دستگاه آمبولانس نیز قرار است تامین اعتبار شود تا بتوانیم با انجام مناقصه این تعداد را هم در کشور توزیع کنیم.»
این در حالی است که مردادماه سال جاری، از نخستین اتوبوس آمبولانس تولید داخل هم رونمایی شد. در زمان رونمایی از این اتوبوس آمبولانس اعلام شد هزینه ساخت و تجهیز هر دستگاه از این خودروها، حدود 4 میلیارد تومان بوده و قرار تا پایان سال، 40 دستگاه از این اتوبوس‌آمبولانس‌ها تولید و تحویل اورژانس شود. از آن سو، اعلام شده بود هزینه تمام‌شده این اتوبوس‌آمبولانس‌ها در قیاس با نمونه‌های خارجی، حتی تا 50 درصد هم ارزان‌تر است.

وقتی ایران آمبولانس بنز تولید می کرد
این اما در حالی است که ایران، در سال‌های نه چندان دور، در زمینه تولید خودروهای آمبولانس، با بهترین شرکت‌های دنیا همکاری می‌کرد. پدرام فرهادی، کارشناس حوزه خودرو در این مورد به روزنامه «دنیای‌خودرو» گفت: «در دهه 1380، ایران خودرو موفق شده بود در همکاری با شرکت مرسدس‌بنز، تولید آمبولانس بنز 314 را در ایران کلید بزند و حتی صحبت از صادرات این محصول به خارج کشور هم به میان آمده بود. این مدل، جزو بهترین و به‌روزترین آمبولانس‌های جهان بود و همین حالا هم نمونه‌های تولیدشده در آن سال‌ها در ناوگان کشور حضور دارند.»
او ادامه داد: «در آن زمان قرار بود سالانه 600 دستگاه از این آمبولانس‌ها در ایران ساخته شوند و از آنجا که ایران‌خودرو شراکت و همکاری‌هایی با شرکت مرسدس‌بنز داشت، تولید این آمبولانس‌ها به ایران‌خودرو سپرده شد. در مورد اینکه آیا امروز هم تولید این آمبولانس‌ها تداوم دارد یا نه، اطلاعی ندارم، اما در صورت تداوم تولید هم فناوری این خودروها مربوط به 2دهه پیش است.»
این کارشناس حوزه خودرو افزود: «با این همه، این تنها مورد از قطع همکاری ایران با شرکت‌های بین‌المللی نیست. شاید مهم‌ترین مورد، البته به غیر از قطع همکاری شرکت‌های خودروسازی فرانسوی، قطع همکاری شرکت «اسکانیا» با ایران باشد. این شرکت یکی از برترین تولیدکننده‌های کامیون و کشنده در جهان است که از سال 1381 با ایران همکاری می‌کند، اما به خاطر تحریم‌ها مجبور به ترک بازار ایران شد و در سال 1397 همکاری خود با ایران را قطع کرد. همان زمان تخمین زده می‌شد حدود 5درصد بازار جهانی این شرکت، به دلیل خروج از ایران از دست رفته باشد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

آخرین اخبار

بین الملل