باتری

صنعت‌باتری در کشور طی سال‌های گذشته به‌خوبی توانسته نیاز بازار داخلی را تامین کند. درگذشته شاهد واردات باتری از کشورهای کره و ژاپن به‌کشور بودیم. چراکه تولیدکنندگان نمی‌توانستند به‌اندازه کافی تولید داشته باشند.

به گزارش «اخبار خودرو»،صنعت‌ باتری در کشور طی سال‌های گذشته به‌خوبی توانسته نیاز بازار داخلی را تامین کند. درگذشته شاهد واردات باتری از کشورهای کره و ژاپن به‌کشور بودیم. چراکه تولیدکنندگان نمی‌توانستند به‌اندازه کافی تولید داشته باشند. همچنین کیفیت محصولات ایرانی درگذشته درمقایسه با محصولات ژاپنی و کره‌ای بسیار پایین‌تر بود.
اما درچند سال گذشته روند تولید باتری در کشور به‌گونه‌ای پیش رفت که نه‌تنها کیفیت آن به‌سطح محصولات خارجی و شاید در مواردی بالاتر از آن‌ها رسید، بلکه میزان تولید نیز به‌نحوی بود که نیاز به‌واردات را منتفی کرد.
درحال حاضر تولیدکنندگان بسیاری در کشور وجود دارند و تولید باتری پاسخگوی نیاز داخلی بوده است. به‌گفته برخی تولیدکنندگان، تولید باتری در ایران مازاد نیاز کشور است و باید برای این مازاد بازاری در خارج از ایران پیدا کرد. بحث صادرات بسیار اهمیت دارد و اصولا بدون وجود صادرات پیشرفت و سرمایه‌گذاری برای توسعه سخت است. با این وجود برخی فعالان بازار خودرو در گفت‌وگو با «دنیای‌خودرو» خبر از کم شدن عرضه باتری به‌بازار داخلی به‌دلیل صادرات می‌دهند. آن‌طور که فعالان بازار مدعی هستند، صادرات باتری سبب کمبود این محصول در داخل شده و همین مساله احتمالا به‌زودی سبب افزایش قیمت باتری می‌شود.
بررسی میدانی خبرنگار «دنیای‌خودرو» از بازار باتری در تهران نشان می‌دهد که طی 10 روز گذشته عرضه باتری به‌بازار کم شده است و یکی از فعالان حوزه باتری دراین خصوص می‌گوید: «طی یکی دو هفته اخیر میزان عرضه باتری در بازار به‌شدت کاهش یافته و مطابق با نظر برخی کارشناسان حوزه باتری، افزایش صادرات این محصول به‌کشورهایی مانند سوریه، عراق، پاکستان و حتی افغانستان سبب شده است بالانس بازار داخلی به‌هم بخورد.»
وی تصریح می‌کند: «ما در فصلی قرار داریم که میزان تقاضا بسیار بالاست و کمبود عرضه در روزهای گذشته و بالا بودن تقاضا، قطعا در آینده موجب افزایش قیمت خواهد شد.»
این فعال بازار البته تاکید می‌کند که با کاهش عرضه، زیرفروشی در این بازار که در روزهای نخست تابستان بسیار داغ شده بود جمع شده است.
وی درنهایت تاکید می‌کند: «اگر شرایط بر این روال ادامه یابد و صادرات، بازار داخلی را تحت‌تاثیر قراردهد، احتمالا به‌زودی شاهد افزایش قیمت محصول توسط تولیدکنندگان خواهیم بود.»

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس US ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۶
    0 0
    سلام ساکن دبی هستم می خواستم نمایندگی باطری ایرانی را درامارات داشته باشم لطفا راهنمایی کنید. ممنون. سال نو مبارک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

آخرین اخبار

بین الملل