ب‌ام‌و

نخستین خودرو هیدروژن‌سوز ساخت ب‌ام‌و، یک 520 مدل 1979 با موتور شش سیلندر خطی بود و جدیدترین نمونه هم یک سری 7 مدل 2006 که موتور 6 لیتری V12 در سینه داشت.

به گزارش «اخبار خودرو»،در میان خودروسازان جهان، تعداد محدودی به‌طراحی خودروهای هیدروژن‌سوز توجه نشان داده‌اند. غیر از تویوتا میرای و هیوندای نکسو، تقریبا هیچ خودرو دیگری از این نوع در تیراژ بالا تولید نشده است. به‌رغم تاثیر جدی بر کاهش گرمایش زمین و زمان کم سوخت‌گیری، دو عامل مهم یعنی هزینه سرسام‌آور تولید و گسترش زیرساخت شارژ خودروهای هیدروژن‌سوز شرکت‌ها را از سرمایه‌گذاری روی این خودروها منصرف کرده است. البته شرکت ب‌ام‌و از مدت‌ها پیش روی این فناوری کار کرده ولی نتیجه پروژه‌های این خودروساز آلمانی از ساخت نمونه‌های اولیه فراتر نرفته است.
نخستین خودرو هیدروژن‌سوز ساخت ب‌ام‌و، یک 520 مدل 1979 با موتور شش سیلندر خطی بود و جدیدترین نمونه هم یک سری 7 مدل 2006 که موتور 6 لیتری V12 در سینه داشت. این شرکت در سال 2013 از مشارکت خود با تویوتا برای طراحی خودرو هیدروژن‌سوز خبر داد و حالا اکنون قصد دارد نتیجه این همکاری یعنی ب‌ام‌و iX5 هیدروژن را به تعداد محدود 100 دستگاه در تاسیسات مونیخ تولید کند. به‌واسطه 3 سال تاخیر در تولید، طراحی بدنه و کابین ب‌ام‌و iX5 هیدروژن به مدل قبل از فیس‌لیفت تعلق دارد.
براساس اعلام سازنده، فضای کابین و محفظه بار هم نسبت به سایر نمونه‌های X5، تفاوتی نخواهد داشت. ویژگی اصلی این خودرو را باید در زیر بدنه جست‌وجو کرد، جایی‌که دو سیلندر 6کیلوگرمی هیدروژن با فشار 700 بار، در زیر صندلی‌های عقب جانمایی شده‌اند. این کپسول‌ها توسط تویوتا تامین شدند ولی محفظه آلومینیومی آن‌ها را ب‌ام‌و طراحی کرده است. ژنراتور الکترومکانیکی که در زیر کاپوت نصب شده است، 170 اسب‌بخار نیروی حاصل از واکنش هیدروژن با اکسیژن را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد. سایر مشخصات فنی از مدل برقی ب‌ام‌و iX به عاریت گرفته شده است، همچون باتری لیتیوم-یون و پیشرانه برقی روی محور عقب که 231اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند. البته این مجموعه می‌تواند در مدتی کوتاه، 401اسب‌بخار قدرت در اختیار راننده قرار دهد.
با اتمام شارژ باتری، نیروی محرکه از سلول‌های هیدروژنی تامین خواهد شد. شعاع حرکتی این خودرو براساس معیار WLTP، حدود 500 کیلومتر اعلام شده که رقم قابل‌توجهی بهش‌نظر می‌رسد. وزن ب‌ام‌و iX5 هیدروژن هم 2.5 تن اعلام شده که با ب‌ام‌و X5 xDrive50e پلاگین-هیبرید قابل‌مقایسه است. ب‌ام‌و iX5 هیدروژن می‌تواند در کمتر از 6ثانیه به سرعت صدکیلومتر برساعت دست پیدا کند، درحالی‌که حداکثر سرعت آن هم 180کیلومتر برساعت اعلام شده است؛ ب‌ام‌و از اعلام قیمت iX5 هیدروژن خودداری کرده ولی براساس اعلام رسانه‌های آلمانی، از صد هزار یورو کمتر نخواهد بود. این مبلغ را مقایسه کنید با قیمت پایه 66 هزار یورو برای تویوتا میرای یا 77 هزار یورو برای هیوندای نکسو. ب‌ام‌و X5 xDrive50e پلاگین-هیبرید نیز با قیمت 108 هزار یورو در آلمان به فروش می‌رسد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

آخرین اخبار

بین الملل