اتومبیل ناهنجار

  پلیس بارها اعلام کرده است تغییر در خودرو به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و برای مدل خاصی از خودروها هم استثنا ‌وجود ندارد. همچنین برابر بند ۹۴ ماده‌یک آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی هر نوع نقصان یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسیله‌نقلیه که موجب کاهش ضریب ایمنی در رانندگی یا افزایش بیش‌از حد مجاز گازهای آلاینده هوا یا آلودگی بیش از حد مجاز صوتی شود، ممنوع است.

منافع جمع مهم است نه علایق شخصی

رئیس اداره اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ به رانندگان هشدار داد هرگونه تغییر در مشخصات فنی و ظاهری خودرو، در قانون به‌عنوان نقص فنی موثر شناخته شده و باعث توقیف خودرو می‌شود. سرهنگ علی شریفی با اشاره به تغییراتی که برخی رانندگان در خودروهای خود ایجاد می‌کنند؛ گفت: شاهد هستیم برخی جوانان اقدام به تغییر در مشخصات ظاهری و حتی فنی خودرویشان می‌کنند. به‌عنوان‌مثال عده‌ای ارتفاع خودرو را کاهش یا افزایش می‌دهند یا اگزوز خودرو را تعویض می‌کنند.

این رانندگان تصور می‌کنند با این تغییرات شرایط خودرویشان بهتر می‌شود اما در اشتباه هستند؛ زیرا این مفاهیم در قانون تعریف شده و خارج کردن خودرو از شرایط استاندارد به معنای بهتر کردن خودرو نیست.

وی با اشاره به ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی افزود: اگر وسیله نقلیه دارای نقص فنی موثر باشد و احتمال خطر را افزایش داده و باعث بروز تصادفات شود؛ این خودرو برای رفع نواقص به تعمیرگاه اعزام می‌شود.

رئیس اداره اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: همچنین براساس این ماده قانونی، ماموران راهنمایی‌ورانندگی در صورت تشخیص عیب و نقص فنی موثر در وسایل نقلیه، موظفند نسبت‌به توقیف خودرو اقدام کنند.

از طرفی پس از اینکه خودرو توقیف و به تعمیرگاه ارسال و تغییرات لازم روی آن اجرا شد؛ مجددا همکاران من در پلیس راهور از این وسیله نقلیه بازدید می‌کنند و در صورت رفع شدن نواقص، این خودرو مجاز به تردد خواهد بود.

رئیس اداره اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: علاوه بر توقیف نیز، در قانون آمده است که اگر خودرو نقص فنی موثر داشته باشد، راننده پلاک شخصی سه نمره منفی و راننده پلاک وسایل نقلیه عمومی یا سنگین نیز شش نمره منفی گواهینامه دریافت می‌کند.

شریفی ادامه داد: برخی رانندگان، با دستکاری خودرو خود باعث ایجاد مزاحمت برای سایر شهروندان می‌شوند. به‌عنوان مثال در اگزوز تغییراتی ایجاد و صدای آن را به گونه‌ای تنظیم می‌کنند که برای سایر افراد گوشخراش است. همه شهروندان باید به این مساله دقت کنند همه ما در یک جامعه زندگی می‌کنیم و در هر شرایطی باید منافع جمع را دید، نه منافع و علایق شخص را؛ پس چنین تغییراتی نباید انجام شود.

رئیس اداره اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: اگر در تصادفات، کارشناسان راهور یا بیمه متوجه شوند که نقص فنی در پی ایجاد تغییرات در خودرو وجود داشته است؛ این علت مهم‌ترین دلیل تصادف شناخته می‌شود. تغییر در وسیله نقلیه به صورت عمدی و کاهش ایمنی و استاندارد در قانون مجازات نیز به‌عنوان تشدید مجازات شناخته شده و هزینه‌های بیمه‌ای نیز افزایش پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: هرگونه تغییر یا نقصان در خودرو از نظر ظاهری، فنی و استاندار که موجب کاهش ایمنی، آلودگی صوتی و افزایش آلاینده‌های غیرمجاز شود؛ باعث توقیف خودرو می‌شود.

تشکیل پرونده قضایی برای ایجاد کنندگان آلودگی صوتی

چندی پیش رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان نیز در این باره گفت: عوامل پلیس راهور نسبت‌به توقیف خودروهای دارای وضعیت ظاهری غیراستاندارد و نامتعارف و اعمال قانون صاحبان این قبیل خودروها اقدام می‌کنند. سرهنگ ابراهیم فارسی در ادامه اظهار کرد: بر اساس قانون، رانندگان مجاز به تغییر ارکان و شکل ظاهری وسیله نقلیه نیستند در غیر این‌صورت پلیس با متخلفان برخورد می کند.

وی افزود: شمار اندکی از رانندگان با بریدن فنر خودرو یا استفاده از سیستم و دستگاه پنوماتیک، نسبت به خواباندن کف وسیله نقلیه که در اصطلاح به آن «کف خواب» نیز می‌گویند، اقدام می‌کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان ادامه داد: کم کردن ارتفاع وسیله‌نقلیه به ویژه توسط قشر جوان موجب برخورد کف خودرو به زمین حین عبور از سرعتکاه‌ها و ایجاد سر و صدای دلخراش می‌شود؛ همچنین ضریب و میزان ایمنی وسیله‌نقلیه پایین می‌آید.

سرهنگ فارسی افزود: پلیس در صورت مواجهه با این وسایل نقلیه، مدارک راننده را ضبط کرده و راننده متخلف مکلف به برگرداندن خودرو به حالت اولیه است و در صورت بازدید و تایید کارشناسان پلیس راهور، مدارک به مالک وسیله نقلیه بازگردانده می‌شود.

وی همچنین استفاده از بوق شیپوری، آژیر، دستکاری اگزوز و ایجاد آلودگی صورتی را بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مغایر با قانون دانست و از تشکیل پرونده قضایی برای این قبیل رانندگان با عنوان ایجاد کنندگان آلودگی صوتی خبر داد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان همدان با تاکید بر اینکه رانندگان ملزم به رعایت حقوق شهروندی هستند، گفت: اقدام برخی رانندگان در زمینه استفاده از بوق‌های شیپوری و دستکاری اگزوز، موجب ایجاد صدای ناهنجار به‌خصوص شب‌ها و نارضایتی مردم شده است.

سرهنگ فارسی گفت: در راستای برخورد پلیس همدان با تغییر وضعیت ظاهری خودرو تاکنون ۵۰ دستگاه وسیله نقلیه متخلف به علت تغییر در شکل ظاهری توقیف و جریمه شدند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =