کد خبر: 234391
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۶

کاهش دید حین رانندگی، ترافیک سنگین و لغزندگی نسبی در مسیر از شایع ترین مواردی است که هنگام رانندگی در زمان بارش باران با آن رو به رو هستیم.

به گزارش «اخبار خودرو»، این روزها که در فصل بهار به سر می بریم، بارش باران یکی از رخداد های طبیعی جدا نشدنی در این فصل است. البته اگر ساکن یکی از شهرهای بزرگ به طور مثال تهران باشید احتمالا زمانی که از خودرو شخصی خود استفاده می کنید علاقه زیادی به بارش باران نخواهید داشت.

اگرچه رانندگی در فصل زمستان و زمانی که شاهد بارش برف هستیم اندکی چالش برانگیز تر از رانندگی در باران است اما ترافیک سنگین و کاهش دید یکی از بارز ترین مواردی است که در چنین شرایطی با آن رو به رو هستیم.

آیا در زمان بارش باران می دانید باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

۱. برف پاک کن‌های خود را چک کنید:

قبل از شروع باران، تیغه‌های برف پاک کن خود را بررسی کنید. اگر متوجه پارگی یا از بین رفتن لاستیک شدید، وقت آن است که یک جفت جدید بخرید. حتی اگر لاستیک خوب به نظر برسد، اگر برف پاک کن‌ها رگه‌هایی بر روی شیشه جلو اتومبیل بر جای می‌گذارد، وقت آن است که آن را تعویض کنید. از آنجا که میزان دید در هوای بارانی کاهش می‌یابد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که برف پاک کن‌ها می توانند شیشه جلو اتومبیل را تمیز نگه دارند.

۲. لاستیک‌های خود را بررسی کنید:

لاستیک‌هایخود را بررسی کنید. هر چند وقت یک بار به آن‌ها یک بازرسی بصری دهید تا ببینید آیا هرگونه ساییدگی ناهموار را مشاهده می‌کنید. همچنین می‌توانید دست خود را بر روی سطح لاستیک قرار دهید تا ببینید آیا لکه‌های فرسوده‌ای احساس می‌کنید. تمام سطح، از جمله قسمت‌های داخلی را بررسی کنید، همچنین باید عمق آج را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برای ایمن بودن بسیار کم نشده است.

۳. سرعت خود را کم کنید:

لاستیک‌ها هنگام خشک شدن جاده‌ از جاذبه خوبی برخوردار می‌شوند، اما در مقابل در جاده های بارانی این جاذبه کم می شود بنابراین باید سرعت خود را کم کنید اینگونه در صورت گرفتن ناگهانی ترمز، این احتمال را کاهش می‌دهید که سر بخورید. در صورت شدت گرفتن باران در جاده احتیاط بیشتری داشته باشید، اگر روی یک گودال بی افتید فرمان را کامل از دست خواهید داد.

۴. فاصله کافی بین 2 خودرو را کم کنید:

در حالی که کاهش سرعت هنگام ترمز، احتمال سر خوردن را کاهش می‌دهد، اما با ایجاد زمان بیشتر برای ترمزگیری آرام، فضای بیشتری بین خود و اتومبیل پیش رو در ترافیک ایجاد می‌کنید و احتمال تصادف را بیشتر کاهش می‌دهد. هرچه سریعتر رانندگی کنید، فضای بیشتری را باید به عنوان بالشتک اختصاص می دهید.

۵. توجه خود را بیشتر کنید:

این توصیه مهمی در هر زمان رانندگی است، اما به ویژه هنگام خیس بودن جاده‌ها بسیار مهم است. هر دو دست خود را روی چرخ نگه دارید، به تلفن خود دست نزنید و تا جایی که امکان دارد منتظر بمانید هوا روشن شود بعد رانندگی کنید، هنگام خیس بودن جاده باید کاملاً درگیر روند رانندگی باشید تا وقت کافی برای بهترین واکنش داشته باشید.

رانندگی در زیر باران خطرات آن را به همراه دارد، کمی احتیاط بیشتر هنگام رانندگی تمام چیزی است که رانندگی در باران را به یک تجربه ایمن و آسان تبدیل می‌کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

آخرین اخبار

بین الملل