خودروهای برقی

این شرکت اطلاعات مربوط به‌شش‌هزار و 300 مصرف‌کننده خودروهای برقی را جمع‌آوری کرده تا دریابد عملکرد باتری آن‌ها در دنیای واقعی (و نه درشرایط آزمایشگاهی) چگونه است.

به گزارش «اخبار خودرو»،بررسی باتری خودرو نیازمند آزمایش واقعی آن‌ و به‌دست آوردن اطلاعات خودرو در زمان استفاده توسط راننده است. دراین صورت می‌توان به‌اطلاعات مناسبی از شارژ خودرو برقی و همچنین دشارژ شدن باتری‌ آن دست یافت.
درهمین راستا برخی از بهترین داده‌ها از آزمایشات غیررسمی خودروهای برقی (EV) توسط اپراتورهای این ناوگان درسراسر جهان به‌دست می‌آید و در این خصوص شرکت ناوگان تله‌ماتیک «Geotab» به‌این موضوع نگاه دقیقی انداخته است. این شرکت اطلاعات مربوط به‌شش‌هزار و 300 مصرف‌کننده خودروهای برقی را جمع‌آوری کرده تا دریابد عملکرد باتری آن‌ها در دنیای واقعی (و نه درشرایط آزمایشگاهی) چگونه است.
اما خبر خوب در این خصوص این‌که باتری‌ها بیش‌تر از آنچه انتظار می‌رود عمر می‌کنند و باتری‌های EV به‌طور متوسط حدود 2.3 per در سال از دست می‌دهند که عبارت است از 23 مایل برای یک EV با برد 200 مایل در طول پنج سال.
شرکت ناوگان تله‌ماتیک با این سرعت نشان می‌دهد اکثر باتری‌ها عمر مفید وسایل نقلیه خود را بیش‌تر می‌کنند (صاحبان ناوگان اغلب پس از 100 هزار مایل خودروهای خود را به‌حراج می‌گذارند). همچنین ممکن است مدت‌زمان نگهداری توسط صاحبان ناوگان خودروهای برقی تغییر کند.
این درحالی است که سرویس اجاره تسلا در کالیفرنیای جنوبی با وجود 300 هزار مایل استفاده از این خودروها، برنامه‌ای برای خروج آن‌ها از ناوگانش ندارد. درمجموع با وجود این‌که برخی از این خودروها بیش از 300 هزار مایل هم رانده‌ شده‌اند، اما شرکت هیچ برنامه‌ای برای حذف آن‌ها از سرویس ندارد.
یکی از مدل‌های X ، پس از طی مسافت 330 هزار مایل، برد باتری اصلی خود را از 260 مایل به 200 مایل کاهش داده است. برای مقایسه‌، داده‌های جمع‌آوری‌شده از صاحبان تسلا نشان می‌دهد که باتری‌ها حدود 10 آمپر از شارژ خود را پس از 155 هزار مایل از دست می‌دهند.
اما همه برندهای خودرویی عملکرد مشابهی ندارند. به‌عنوان مثال نیسان لیف با نسخه‌های خنک‌کننده مایع تسلا عملکرد بهتری پیدا کرده‌ که نشان می‌دهد مدیریت حرارتی یک تمایز کلیدی برای خودروسازان است.

چه‌چیزی برسلامت باتری EV تاثیر می‌گذارد؟
دراین‌باره باید گفت این تعداد شارژ درهفته نیست که سبب تخریب باتری EV می‌شود؛ بلکه عامل مهم دراین‌باره گرما و جریان مستقیم برق است. بنابر اطلاعات به‌دست‌آمده، باتری‌ها در آب‌وهوای گرم ظرفیت خود را سریع‌تر از دست می‌دهند.
شارژ سریع مکرر (جریان مستقیم) نیز درمقایسه با سرعت کندتر شارژ سطح یک یا 2 (جریان متناوب 120 و 240 ولت) عوارضی را برای باتری به‌همراه دارد و درمجموع، این دو عامل حدود 10 درصد از ظرفیت اولیه باتری را پس از شش سال از بین می‌برد.
به‌طور کلی شرکت تله‌ماتیک توصیه می‌کند خودروهای برقی را بین 20 تا 80 درصد شارژ کنید و شارژ سریع را به‌حداقل برسانید و تا جایی که امکان دارد دما را پایین بیاورید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

آخرین اخبار

بین الملل