خاموش‌کنندگان تایر

پلیس منطقه واترلو در استان اونتاریو کانادا (که حدود یکساعت با غرب تورنتو فاصله دارد) اعلام کرد بیش‌از ۳۰ گزارش از تخلیه باد تایر در این منطقه در آخر هفته گذشته دریافت کرده است. این گزارش‌ها ازسوی صاحبان خودروهای شاسی‌بلند منتشرشده است.

گروهی به نام «خاموش‌کنندگان تایر» یا «Tyre Extinguishers» مسئولیت این کار را برعهده‌ گرفته‌اند و در نامه‌ای به خبرگزاری‌های محلی مانند The Record اعلام کرده‌اند لاستیک‌های ۶۰ خودرو را در شب شنبه ۱۶جولای در منطقه واترلو خالی کرده‌اند. برای این کار آنها اشیایی را در نازل‌های هوا تایر قرار دادند که باعث می‌شد هوا خارج شود.

این گروه در توئیت‌هایی از این موضوع به‌عنوان «خلع سلاح» خودروهای شاسی‌بلند یاد می‌کنند.

البته آسیب دیگری به خودروها گزارش نشده است، اما در بروشورهایی که روی شیشه جلوی خودروها قرار گرفته است، به رانندگان هشدار می‌دهند خودروهای شاسی‌بلند به‌شکل جدی در تغییرات آب‌وهوایی نقش دارند.

مجله The Drive اخیرا گزارش داده است که این گروه که در بریتانیا مستقر است، به‌تازگی شروع به هجوم به آمریکای شمالی کرده و خودروهای شاسی‌بلند را در شهرهای بزرگی مانند نیویورک، شیکاگو و سانفرانسیسکو هدف قرار داده است.

اعضای گروه اجسام کوچکی مانند عدس یا تکه سنگریزه را زیر درپوش سوپاپ نازل تایر می‌چسبانند و اجازه می‌دهند هوا از تایر خارج شود. این گروه به تایرها صدمه نمی‌زنند.

در بروشور، این گروه به مالکان می‌گویند به‌رغم اینکه باد تایر آنها را خالی کرده‌اند اما آن‌ها احتمالا «در رفت‌وآمد بدون نیاز به مصرف سوخت‌های فسیلی، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری یا حمل‌ونقل عمومی» مشکلی نخواهند داشت. این عبارت به ۱۰زبان ترجمه‌شده است.

این گروه مسئولیت اقدامات مشابهی را در کشورهای دیگر همچون فرانسه، نیوزلند و سوئد برعهده‌گرفته است.

اساسا هدف «خاموش‌کنندگان تایر» این است که «داشتن دودیفرانسیل‌های عظیم آلاینده در مناطق شهری جهان غیرممکن باشد.»

با استناد به بحران آب‌وهوا، این گروه خودروهای شاسی‌بلند را که سازمان ملل نیز به دلیل تاثیر آنها بر کره‌زمین به صورت مستقیم مورد خطاب داده است، انتخاب کرده‌اند.

این گروه همچنین وسایل نقلیه بزرگ را به دلیل خطر جدی که برای سایر استفاده‌کنندگان در جاده مانند عابرهای پیاده و دوچرخه‌سواران دارند، مورد هدف قرار می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =